2018. június 19., kedd

Gyógyító energia


Harmónia, energia és öngyógyítás - a nyugati ember számára ezek a kifejezések jutnak eszébe először a "mandala" szó hallatán. Az aprólékos munkával készített alkotások színe és formavilága tele van szimbólumokkal. A füredi Desitsné Illés Gabriella hosszú évek óta készít mandalákat, most az egyikkel díjat is nyert. 


A mandala szó szanszkrit eredetű, jelentése kör, ami a tökéletesség, az EGÉSZ szimbóluma. Maga a mandala évezredek óta használatos meditációs eszköz a keleti és a nyugati kultúrában. Régóta használják ezeket a mintákat a tudat tágítására, gyógyítására, de kétségkívül a buddhista kultúrában jutott a legnagyobb szerephez. 


A mandala nem csak kör alakú lehet, azonban minden formájában a külső és a belső világmindenség sűrített mása. A szabályos, ritmikusan ismétlődő színek, minták képesek az élőlények energia-rendszerét befolyásolni, megfelelő hullámhosszra állítani, és az agyféltekék között harmonikus összeköttetést teremteni. Ezáltal nyugtat, regenerál, beindítja a szervezet öngyógyító képességét. 


A mandalák megemelik az ember energiaszintjét. Minden egyes mandala színeket, fényeket sugároz. Tulajdonosát kiegyensúlyozottá és harmonikussá teszi, erővel tölti fel, és ez kisugárzik a környezetében élőkre is. Tisztítja a teret, és energiával tölti be. A mandala gyógyító energiája segít abban, hogy a lélek is olyan egész, kerek és önmagában nyugvó legyen, mint maga a mandala. A színek, a formák és a szimbólumok ereje segít megtalálni a helyes utat, a megoldásokat. 


Desitsné Illés Gabriella mandalafestő születése óta Balatonfüreden él. Mindig közel állt hozzá a festészet, de saját elmondás szerint rajzolásban sohasem jeleskedett. A "szeretnék festeni" érzést hosszú ideje magában hordozta. Néhány éve Veszprémben egy Natura Napon találkozott először mandalát festő nővel. A munkáit látva rájött, hogy ez az ő világa. S mivel véletlenek nincsenek, meg se lepődött, hogy épp tanfolyam indult a mandalafestőnél, így néhány napon belül már bele is merítkezett az alapfogásokba. 


Gabriella az első pillanattól élvezte az alkotást, és érezte, hogy ez az, amire egész életemben várt. Amikor fest, akkor kizárja a külvilágot, megszűnik az idő és a tér. Teljesen átadja magát a színek és a formák hatásának. Nem az ész és az egó diktál, hanem a "szív-lélek-szeretet" játéka irányítja a munkáját.


„Nagyon nagy élmény számomra, amikor a képeim hatását láthatom az embereken; az örömöt, a bánatot, amit felszínre hoz a lelkük mélyéről. Nehéz elképzelni, hogy a színeknek milyen erős hatása van! Az életem, a munkám, a hétköznapjaim teljesen megváltoztak, és ezt a festésnek köszönhetem” – vallja Desitsné, akit férje, Péter, és két felnőtt fia támogat abban, hogy a munkája mellett minél több időt tölthessen a festéssel. „Szeretném tovább adni ezt az élmény, így gyerekeknek és felnőtteknek is tartok táborokat, amiben nagy segítséget kapok húgomtól, Sacitól és kislányától, Blankától.”


Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. nemrég Alkotó Energia néven pályázatot hirdetett, ahol Gabi DIY dekorációk és ajándéktárgyak kategóriában különdíjat kapott. Több mandala mellett a díjnyertes alkotás is az Anna Grand Hotel előcsarnokában látható, ahol bárki kipróbálhatja, hogy a mandalák milyen szunnyadó érzéseket keltenek benne életre.  



(Az írás a Balatonfüredi Napló 2018. évi 2. számában jelent meg.)

1 megjegyzés: